سرخط خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / داکر چیست ؟ + نصب داکر

داکر چیست ؟ + نصب داکر

داکر چیست ؟ شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بخواهید برنامه ای که نوشته اید با همان کانفیگ هایی که دارد را بر روی سرور دیگری اجرا کنید برای کسانی که بکند سرور ها را برنامه نویسی میکنند بسیار اذیت کننده است که برای هر نصب مجبور به نصب کانفیگ های مورد نیاز برای نصب برنامه خود باشند. فکر کنید بخواهید روی چندین سرور آن ها را نصب کنید یکی از راه های بسیار جالب استفاده از داکر است داکر برنامه شما همراه کانفیگ های مورد نیاز آن را برای شما نصب میکند و شما فقط کافیست آن را روی سرور جدید اجرا کنید.

نصب ساده ساختار قدرتمند و پرژه های بسیار زیادی که از این پلتفرم استفاده می کنند باعث شده است که بزرگانی چون گوگل و آمازون نیز برای اجرای وب سرویس های خود از داکر بهره بگیرند.

در واقع فرض کنید می خواهید برنامه ای همچون جیمیل بنویسید.

برای راه اندازی سرور میل زیبا نیست اگر هر کاربری بتواند با یک کانتینر و فضای مشخصی که دارد وارد سرور شود و بعد از خروج از سرور داده ها پاک شوند؟

داکر چیست ؟

فرض کنید بخواهید یک سرور وب راه اندازی کنید برای اجرا نیاز به آپاچی mysql و Php  و … دارد برای نصب در سرور جدید تک تک این ها را باید ما نصب کنیم اما در داکر کافیست بنویسیم:

sudo docker pull linode/lamp
به همین سادگی می توانید سرور خود را داشته باشید.

نصب داکر

برای نصب داکر کافیست وارد سرور خود شوید.

اگر سرور ندارید از اینجا با قیمت پایین خریداری کنید.

ابتدا سرور را اپدیت می کنیم.

sudo apt-get update

سپس اقدام به نصب داکر میکنیم.

sudo apt install docker.io

منتظر خواهیم بود تا نصب به پایان برسد.اگر میخواهید زمانی که سرور را روشن کردید به صورت اتوماتیک داکر اجرا باشد این کد را باید جهتenable کردن وارد کنیم

sudo systemctl start docker
sudo systemctl enable docker 

 

برای دیدن ورژن داکر نیز این کد را خواهیم زد:

docker --version

 

درباره ی alireza

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =